Klišé, proč odkládáme návštěvu terapeuta
Díl třetí: Stydím se nebo obávám?
Někdy se setkávám s různými obavami, možná vnitřními omluvami a někdy dokonce výmluvami, proč lidé nevyhledají odbornou pomoc psychoterapeuta.
Vybrala jsem pro vás 5 nejčastějších a nejvíce zmiňovaných.
Dnes se podíváme na třetí z nich. Jde o vnitřní obavy, strach, stud z hodnocení, z toho, co mě čeká a jaké to u terapeuta bude.
Věřím, že svůj stud či strach překonáte a když budete potřebovat, svého terapeuta si najdete!
Možná obojí, možná se sami v sobě nevyznáme.
Stydíme se za to, co bychom povídali. Stydíme se za to, že si nedokážeme pomoci sami. Stydíme se, že jsme tak „slabí“. Obáváme se hodnocení, co si o nás bude terapeut myslet. Obáváme se, jak to bude probíhat, jestli mě bude terapeut nějak diagnostikovat, označovat, poučovat. Co vlastně bude říkat. Přece nebudeme mluvit špatně o svých blízkých nebo o sobě.
Ano, stydět i obávat se je přirozené. Ale nemělo by nás to omezovat až tak, že budeme potlačovat naše potřeby a sami sebe. Stydět se můžeme jen trošku, je to dobrý filtr toho, co nám přijde nevhodné nebo přespříliš. Ale nikdy by nás neměl stud omezovat v tom, abychom si řekli o pomoc, podporu a vyjádřili naše přání.
Stejně tak, jako u doktora, u psychoterapeuta není důvod proč se stydět. Terapeut vás nehodnotí, nebude si o Vás myslet nic špatného. Je tam právě pro Vás, aby Vám pomohl a vyslechl, aby byl pro Vás, když sdělujete právě ty věci, za které se stydíte. Je tam proto, aby Vám pomohl ujasnit si, jak se cítíte, co potřebujete.
I když budete hovořit o svých blízkých – dle vašeho mínění nehezky – terapeut to nehodnotí. Vy přece nemusíte mluvit přímo o nich, ale spíše, jak se vedle nich cítíte a jak vám je.
Samotné první návštěvy se také obávat nemusíte. Jde spíše o seznámení, prohlédnutí prostoru poradny, vzájemné naladění se na sebe. VY máte prostor pro dotazy, sdělení toho, co potřebujete a terapeut má prostor pro to, aby vás blíže poznal.
Jde o to říci si, co potřebujete a domluvit, se, jestli Vám s tím terapeut bude moci pomoct a jak se budete dále potkávat.
Já osobně nechávám pár minut klidu pro usazení, nabídnu čaj či vodu, nechám Vás rozhlédnout, vydechnout a pak teprve začínáme hovořit. Je to Váš čas, vaše hodina, takže je na Vás, jak jí využijete.
Příště: 4) To mám platit někomu za to, že mě jen poslouchá?
Předchozí: 2) Přece nejsem blázen, abych chodil k „psychoušovi“
https://www.kotova.cz/klise-c-2/
e-mail: helena@kotova.cz
tel: 608 742 309
adresa: Fügnerova 1, 412 01 Litoměřice
První konzultaci je možno domluvit přes telefon, email, FB stránky. Na dalších termínech se pak domlouváme společně osobně.
Ukončení naší spolupráce je možné kdykoli, záleží na Vás, Vašich možnostech a potřebách.
Samozřejmostí spolupráce je důvěrnost a partnerský přístup.